۵ بازی رومیزی زیر صد تومن برای دور همی های خانوادگی

Thursday، ۷ Farvardin ۱۳۹۹

انتخاب بازی رومیزی برای دورهمی های خانوادگی همیشه یکی از دغدغه های بازیکنا بوده و هست. میدونیم که هیچ کدوم از ماها دوست نداریم بازی هامون تو قفسه های کتابخونه خاک بخوره!!! پس سعی کردیم با نوشتن این مقاله کار بازیکنا رو در انتخاب بازی ها راحت تر کنیم.

قبل از اینکه بریم سراغ معرفی بازی، چندتا نکته هست که حتما باید در حین انتخاب بازی در نظر بگیریم!

۱- چه سبک بازی ای دوست داریم؟

کارتی / استراتژی / شانسی / سرعتی / نقش مخفی / و ...

۲- هر دست بازی چقدر زمان لازم داره؟

چرا که یک بازی میتونه بین ده دقیقه تا یک ساعت زمان ببره! به نظرتون پدر و مادرها حوصله یک بازی یک ساعته رو دارند؟

۳- برای بازی چند نفر هستیم؟

سوال خیلیا هست که کدوم بازی رو دو نفره میشه بازی کرد یا برا دور همی های بالای 5 نفر چی بخریم و...

۴- چه بودجه ای برای بازیمون در نظر گرفتیم؟

حالا که فاکتورها رو مشخص کردیم میریم سراغ معرفی بازی ها.

بازی اونو (UNO) :

یه بازی سرگرم کننده و جذاب و در عین حال ساده در سبک کارتی / فکری. بازی اونو بر خلاف قیمت ارزونش به شدت رقابتی و هیجان انگیزه و مناسب دور همی های خانوادگیمون. هر دور بازی بسته به تعداد نفرات بین 15 تا 30 دقیقه زمان میبره و از 2 تا 10 نفر میتونن تو این بازی حال همدیگرو بگیرن.

هدف اصلی بازی اونو خارج کردن کارت ها از دسته کارت هاتونه که اول بازی بین بازیکن ها پخش شده! اما عجله نکنین، به این راحتی هام نیست و رقباتون با روش های مختلف مثل حذف کردن نوبتتون یا وادار کردنتون برای کشیدن کارت از دسته بازی ها، بهتون اجازه این کار رو نمیدن.

در نهایت بازیکنی که زودتر کارتهاش رو تموم کنه برنده بازیه. راستی یادتون نره زمانی که فقط یک کارت داشتین با صدای بلند بگین "اونو" تا بقیه بازیکن ها متوجه بشن و حسابی جلوی برنده شدنتون سنگ اندازی کنن!

حالا میتونید یک اونوی بلند بگین و بازی رو از طریق این لینک سفارش بدین: لینک خرید بازی اونو

بازی یاتزی (Yahtzee) :

یاتزی یه بازی 2 تا 12 نفره قدیمی اما به شدت رقابتی و مبتنی بر تصمیم / شانس هست. آره دو سبک متضاد یک جا تو این بازیه، به همون میزانی که شانستون تاثیر داره، تصمیماتون هم تاثیر داره! بازی یاتزی رو افراد از 8 سال به بالا میتونن تجربه کنن. در هرنوبت بازی 5 تاس ریخته میشه، بازیکن تصمیم میگیره که یکسری از تاس هارو نگه داره و بقیه رو دوباره بریزه. این فرایند تاس ریختن رو دو بار دیگه هم تکرار میکنه. حالا سوال اینجاست که تاس هارو بر چه اساسی نگه داریم؟ براساس جدول همراه یاتزی!!!

در اصل در هر سه بار تاس ریختن شما باید یکی از ردیف های جدول رو با بالاترین امتیاز پر کنین. جدول شامل 13 بخش مختلفه که باید کامل بشه، مثلا میتونین اعداد تاس هاتون رو از کوچیک به بزرگ ردیف کنین و امتیاز اون بخش رو بدست بیارین و یا اینکه از یک عدد، چهارتا جمع کنین.

زمانی که از یک عدد تاس پنج تا ردیف کنید یاتزی اتفاق افتاده و بالاترین امتیاز رو بدست میارین. در هرنوبت حتما باید یکی از ردیف ها پر بشه حتی اگه امتیاز صفر بگیرین پس خیلی باید حواستون جمع باشه! در انتها هر کی که مجموع ردیف های جدولش بیشترین امتیاز رو داشته باشه برندس.

تاسهاتون رو بریزید و بازی یاتزی رو از طریق این لینک سفارش بدین: لینک خرید بازی یاتزی

بازی شاه، دزد، وزیر :

یک بازی نقش مخفی / بلوف زنی که از شش تا کارت شخصیت و تعدادی سکه تشکیل شده و این یعنی این بازی رو میتونین بین 3 تا 6 نفری بازی کنین. به هر بازیکن یک کارت و سه سکه می رسه و بقیه سکه ها در خزانه قرار میگیره. هدف جمع آوری تعداد بیشتر سکه است و پیدا کردن نقش های واقعی رقبا.

هر بازیکن در هر دست بازی شاه، دزد، وزیر میتونه یکی از این سه کار رو انجام بده:

1- یک سکه بده نقش خودش رو ببینه (بله تو این بازی اینقدر نقش ها مخفیه که باید برای فهمیدن بی دردسر نقش خودتون هم سکه بدین)

2- کارت های نقش بازیکن ها رو یک پله به جهت راست و یا چپ چرخش بده (یا خدا هر چی که فهمیده بودیم جابجا شد)

3- بسته به نقشی که ادعا داره (بلوف میزنه یا واقعا دیده نقشش رو) توانایی اون نقش رو انجام بده.

مثلا شاه سه سکه از خزانه میگیره، داروغه از هر بازیکن یک سکه میگیره برا خزانه و یا دزد از دو تا بازیکن بغل دستیش یه سکه بگیره. بازی یکم شبیه بازی کودتا است ولی با گیم پلی متفاوت.

بازی شاه، دزد، وزیر زمانی به پایان میرسه که همه سکه های خزانه به پایان رسیده باشه و بازیکنی برنده است که بیشترین سکه رو جمع کرده باشه. مدت زمان هر دست بازی بین 10 تا 30 دقیقه است و مناسب 12 سال به بالاست.

سکه هاتون رو بدین و این بازی رو از طریق این لینک سفارش بدین : لینک خرید بازی شاه، دزد، وزیر

بازی پی شوم :

میخوایم یه بازی معرفی کنیم که توش قراره کلی بخندیم. بازی پی شوم یک سری کارت جمله داریم که جاهای خالی دارند و یک سری کارت های کلمه که قراره تو اون جملات قرار بگیرن. یه ترکیبی پر رو بزنید و از خنده ریسه برید. روی جعبه بازی زده 15 سال به بالا ولی از ما به شما نصیحت فقط با همسن های خودتون بازی کنید چون ممکنه جملاتی رو بشنوید که نتونید تو چشم بچه 15 سالتون نگاه کنید!!!

تو هر دور بازی پی شوم یکی از بازیکن ها میشه مجری و یه کارت جمله رو رو میکنه، بسته به جاهای خالیش که میتونه یک یا دو کلمه باشه بقیه بازیکن ها کارت های کلمه ای که تو دستشونه رو میدن به مجری. مجری کارت هارو بُر میزنه تا ندونه که کدوم کارت متعلق به کدوم بازیکنه! مجری با مزه ترین و جنجالی ترین کارت کلمه رو انتخاب میکنه و صاحب اون کارت برنده کارت جمله میشه. دور بعدی نفر سمت چپ میشه مجری و کارت جدید جمله رو رو میکنه و بازی به همین شکل ادامه پیدا میکنه.

بازی پی شوم زمانیکه اولین بازیکن سه کارت جمله بدست بیاره به پایان میرسه (البته دست خودتونه و میتونید این محدودیت بازی پی شوم رو تغییر بدین). بازی برای 3 تا 12 نفر طراحی شده و تقریبا 30 دقیقه زمان میبره. راستی پی شوم به معنای بعد از شام هستش.

اگه میخواین بازی پی شوم رو بعد از شام و قبل از خوابتون بازی کنید از این لینک میتونین سفارش بدین : لینک خرید بازی پی شوم


بازی کاپوچین :

تا الان هر چی بازی معرفی کردیم مبتنی بر فکر و شانس بوده، حالا میخوایم بریم سراغ بازی کاپوچین که سرعت عملتون رو به چالش میکشه و حسابی عرقتون رو در میاره!!!

بازی کاپوچین رو میتونین 2 تا 4 نفره و با هر رده سنی بازی کنید (اگه با بچه ها بازی میکنین ضایع بازی در نیارین و بزارین یکی دو بار هم اونا ببرن) کلا به 15 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارید. بازی شامل یک سری کارت، فنجون های رنگی و یک زنگ هستش!!! روند بازی ساده هست و به این صورته که در هر دور یک کارت رو میکنید و بر اساس شکل و رنگ روی کارت باید 5 تا فنجونتون که از قضا در پنج رنگ مختلف هستند رو روی هم یا کنار هم یا دور هم و ... بچینید.

اولین بازیکنی که این کارو کرد سریع زنگ رو میزنه و برنده اون کارت میشه. اصل بازی روی سرعت عمل هستش یکم که بازی کردین و حرفه ای شدین هیجان بازی به اوجش میرسه... بازی زمانی تموم میشه که دسته کارتها تموم بشه، بازیکنی که بیشترین کارت رو جمع کرده برنده بازی هست.

بازی کاپوچین رو هم میتونید از این لینک سریع سفارش بدین و قبل از بقیه زنگشو بزنین : لینک خرید بازی کاپوچین