با ۲ نفر از بزرگان طراحی بورد گیم ها آشنا شوید

Sunday، ۵ Khordaad ۱۳۹۸

یکی از مهم ترین پروسه های به وجود آمدن یک بٌردگیم طراحی و ایده های اولیه می باشد.در واقع طراحی بٌردگیم ، استفاده یا خلق مكانیزم های بازی، هسته اصلی یك بازی بحساب می آید.

شایان ذکر است بدانید که،تمامی بازی های بزرگ از ایده هایی كوچك شکل گرفته اند و به كمك نبوغ طراحان بزرگ تبدیل به آثاری ماندگاری در این عرصه شده اند.

در عرصه بٌردگیم طراحان نامدار زیادی وجود دارند كه بازی های بزرگ و محبوبی خلق كرده اند.

بعضی از طراحان روش ها و متدهای مخصوص به خودشان را در طراحی و استفاده از مكانیزم ها در بازی های تولید شده دارند.

به طوری كه اصطلاحاً می توان گفت: امضای ۀن ها در تمای آثار خلق شده شان قابل مشاهده است.

همچنین می توانید با خواندن راهنمای بازی حدس بزنید طراح بازی چه كسی بوده است.از طرفی دیگر اغلب طراحان برای شركت های خاصی فعالیت میكنند و بازی هایی به سفارش آن شركت ها طراحی و ارائه میدهند و طراحانی هم وجود دارندكه به صورت مستقل فعالیت میكنند.

لازم به ذکر است بدانید که، اکثر طراحان صرفاً با طراحی یك بازی معروف شده اند و طراحانی هم هستند كه برای چندین سال با ارائه بازی های با كیفیت و خلاقانه همچنان در صدر طراحان برجسته قرار دارند.

حال،در این پست می خواهیم به معرفی دو طراح بزرگ و معروف بٌردگیم (بازی های رومیزی ) در دنیا بپردازیم.

مت لیكاك:

طراح جوان و مشهور آمریكایی كه مشهوریت عمده ایشون برای بازی بسیار محبوب Pandemic است. مت لیكاك از سال 2014 به صورت تمام وقت به طراحی بردگیم پرداخته بود. او در واقع طراح موفقی در Sococo ،Yahoo، Apple بوده است و در شرکتی همچون Experience فعالیت میکرد. Borderlands اولین بازی منتشر شده مت لیکاک است که توسط کمپانی خودش در سال 1995 انتشار یافت.

و از دسته بازی هایی تخصص اصلی او cooperative games است که بازی های خانوادگی و مشارکتی در ژانرهای مختلف می باشد. Pandemic و Forbidden Island بازی هایی مشارکتی هستند که باعث شهرت مت لیكاك شده اند.

همچنین مت لیکاک به عنوان یك طراح مستقل فعالیت میكند اما او حاضر به همكاری با تمام ناشران و كمپانی های عرصه بردگیم در سراسر دنیا هم می باشد.

Matt Leacock حضور پُر رنگی در امور خیریه دارد و همچنین، 5% از حق امتیاز فروش بازی پندمیك رو صرف امور درمانی كرده است. درصدی از حق امتیاز بازی Thunderbirdرا هم صرف امور در زمینه های كمك جهانی كرده است.

از نكات جالب در مورد بازی های طراحی شده مت لیكاك باید به بازی طراحی شده او در سال 2015 یعنی Pandemic Legacy: Season 1 اشاره كنیم كه توانست در مدت زمان خیلی كوتاهی به سلطه بازی Twilight Struggle در رتبه اول سایت برد گیم گیك پایان ببخشد و در حال حاضر این بازی رتبه اول را دارا می باشد و استقبال غیر قابل توصیفی از این بازی در دنیا انجام شد.

ریچارد بُرگ:

طراح قدیمی آمریكایی كه دلیل مشهور بودن اصلی اش برای طراحی بازی جنگی Command and Colors System است, اگرچه او بازی های موفق و محبوب دیگری هم دارد كه قابل اعتنا هستند، اما تخصص اصلی ریچارد بٌرگ در طراحی بازی های ژانر و دسته جنگی می باشد.

شایان ذکر است بدانید که اولین بازی طراحی شده توسط آقای ریچارد بُرگ Liars نام دارد مربوط به سال 1987 هست که كه در دسته بازی های خانوادگی و پارتی گیم بوده است و توسط كمپانی Milton Bradley منتشر شد. این بازی مجددا درسال 1993 چاپ شد و توانست جایزه معتبر بازی سال Spiel Des Jahres را بدست بیاورد. او در طول سال های فعالیت خود نامزد و برنده جایزه های معتبر زیادی در زمینه طراحی بازی های بردگیم شده است. از بازی های بسیار محبوب و معروف ریچارد بُرگ Memoir '44 محسوب می شود که مورد استقبال علاقه مندان بازی های ژانر جنگی قرار گرفت و اكسپنشن های زیادی از این بازی در سالهای بعد منتشر شد.