آشنایی با ۱۷ سبک بازی های فکری و رومیزی : بخش اول

Sunday، ۲۹ Tir ۱۳۹۹

ورود به دنیای بازی های رومیزی به عنوان یک مبتدی برای هر کسی میتونه چالش برانگیز باشه. شما میتونید با هر بازی و با هر کدوم از دوستاتون به این دنیای جذاب وارد بشین. از یک بازی دو نفره تو خونه تا بازی در جمع دوستان در کافه های بازی، چیزی که در اینجا مهمه انتخاب یک سبک از سبک های متنوع بازی های رومیزی هستش که با حال و هوای شما همخوانی داشته باشه ولی حتما به این نکته توجه داشته باشید که این بازی ها ممکنه در چند دسته مختلف قرار بگیرند.

در ادامه در بخش اول با همدیگه 8 تا از سبک های این بازی ها رو مرور می‌کنیم:

بردگیم سبک انتزاعی abstract :

تو این سبک، بازی های رومیزی قرار دارند که عملا هیچ تمی ندارند و یا اونقدر از تجربه واقعی بازی جدا شده اند که در این دسته بندی قرار میگیرند.

بازی draughts و بازی go بهترین مثال های این دسته بندی هستند.

مثالها: بازی های draughts، شطرنج، go، tak، shobu، Santorini و بازی فکری آزول

بردگیم سبک کنترل منطقه Area control :

تو این سبک از بازی های رومیزی و فکری نوعی از صفحه بازی یا نقشه در اختیار بازیکنان قرار داره. معمولا این نقشه دارای نواحی یا بخش هایی هست که کاربران با قراردادن توکن های خودشون و یا حتی با حذف توکن های سایر بازیکنان اون نواحی رو تصرف میکنند. بازی scrabble بهترین نمونه این ژانر است. در بین بازی های ایرانی هم میشه به بازی رکب اشاره کرد.

مثال ها: Small World, Risk, Nanty Narking, Blood Rage

بردگیم سبک کمپین و legacy :

در سبک کمپین داستان بازی از طریق یک سری سناریو های مرتبط به هم تعریف میشه به نحوی فعالیتها و نتایج یک سناریو روی سناریوی بعدی تاثیر داره. بازی دوئل یکی از بازی های این سبک هست.

بازی های سبک legacy نوع خاصی از بازی های کمپین هستند که انتخاب ها و اقدامات شما منجر به تغییرات دائمی (اغلب فیزیکی) در بازی و اجزای آن میشود. مثل اضافه کردن برچسب به صفحه بازی و...

مثال ها: Gloomhaven, Pandemic Legacy, Charterstone, Betrayal Legacy، بازی دوئل

بردگیم سبک Deckbuilder :

هر بازیکن با دسته کارت های مختص خودش بازی میکنه و با افزودن کارتهای قدرتمند و حذف کارت های ضعیف سعی میکنه دسته بازی هاش رو تقویت کنه! این سبک معمولا با سبک Deck construction ترکیب میشه با این تفاوت که در سبک deck builder تغییر دسته کارت ها بخش اصلی گیم پلی بازی هست.

مثال ها: Dominion, Star Realms, Undaunted: Normandy, Harry Potter: Hogwarts Battle و بازی قلمرو ستارگان

بردگیم سبک Deck construction :

در سبک Deck construction بازیکنان از دسته های متفاوت کارت که قبل از شروع بازی و بر اساس قوانین خاصی ایجاد شده اند، استفاده میکنه. دو مدل توزیع اصلی وجود دارد: کارت های تجاری یا قابل جمع آوری که بسته های افزایش قدرت را به همراه مجموعه تصادفی از کارت ها ارائه میکنند و در طرف دیگر کارت بازی های زندگی دسته کارت های قابل توسعه را بصورت دسته های ثابت را ارائه میدهند.

مثال ها: Magic: The Gathering, Android: Netrunner, Marvel Champions, Arkham Horror: The Card Game

بردگیم سبک مهارت و چالاکی Dexterity :

بازی های رومیزی و فکری که شامل مهارت های فیزیکی هستند در این سبک قرار میگیرند. این مهارت های فیزیکی میتونه مثل استفاده از کل بدن در بازی twister یا فقط انگشتان دست برای حرکت دادن وسایل، مانند حذف بلوک در جنگا، یا پرتاپ دیسک ها یا اشیا دیگر مثل بازی flick’em up، متعادل کردن چیزها در بازی مانند beasts of balance یا حتی پرتاب اشیا مانند dungeon fighter باشد.

مثال ها: Cube Quest, Catacombs, Flip Ships, Flick ‘em Up, crokinole, Beasts of Balance

بردگیم سبک Drafting :

تو این سبک بازیکنان مجموعه ای از گزینه هارو بواسطه کارت ها و یا تاس ها دارند و باید یکی از اونهارو انتخاب کننده و بقیه گزینه ها رو برای بازیکن بعدی بگذارند. این مکانیزم حتی میتونه یکی از بخش های بازی باشه.

مثال ها : 7Wonders, Sushi Go!, Villager

بردگیم سبک Dungeon – crawler :

در این سبک بازیکنان نقش شخصیت های بازی رو بر عهده می گیرند. این شخصیتها معمولا مسیری که از طریق یک مکان که بصورت نقشه بازی است طی میکنند و در طول این مسیر باید دشمنانی که توسط سایر بازیکنان یا سیستم بازی کنترل میوند رو شکست بدن.

مثال ها: Gloomhaven, Mansions of Madness, Star Wars: Imperial Assault, Mice and Mystics

برای مطالعه باقی سبک های بردگیم و بازی رومیزی بر روی مطلب زیر کلیک کنید.

آشنایی با ۱۷ سبک بازی های فکری و رومیزی : بخش دوم